Pôvod a história bandoga

Bandog je šľachtený v USA za účelom tvrdej práce. Jeho úlohou bolo vždy nekompromisne chrániť človeka a jeho majetok.


Staroanglický buldog

  
Neapolský mastin

Bandog vznikol krížením staroanglického buldoga s neapolským mastinom a inými typmi molosov. Dr. John Bayrd Swinford pracoval usilovne na vytvorení najúžasnejšieho plemena zo všetkých moderných psov, výborného spoločníka a dokonalého strážcu. Ako výsledok jeho myšlienky on a niekoľko jeho priateľov vyvinulo swinfordovho bandoga pred viac ako 40 rokmi, využívajúc výkonovú selekciu. Táto vízia vyústila vo vytvorení niekoľkých psov, ktorí boli mocní, atletickí, stabilní a najdôležitejšie boli dokonale funkčnými spoločenskými a ochranárskymi psami.

Povaha plemena

Rovnako ako u väčšiny psích plemien je aj šteňa bandoga rozkošné a milé. Bandog sa vyznačuje mimozmyslovým vnímaním a schopnosťou vcítiť sa do myslenia svojho majiteľa, ktorému je absolútne oddaný.

V prípade, že sa bandog dostane do rúk nezodpovedného človeka alebo ho jeho majiteľ nebude zvládať, stane sa ako väčšina silných psov nebezpečným. V rukách zodpovedného a skúseného majiteľa a správnym výcvikom sa bandog stáva vynikajúcim ochrancom, ktorý nikdy nesklame. Navyše je to pes s veľmi dobrou ovládateľnosťou, rovnako je aj výborným stopárom. Je vhodný aj do rodiny s malými deťmi.

Bandog je veľmi silný pes. Udržať ho na vodítku vyžaduje značnú fyzickú silu. Je vynikajúcim skokanom, výborne sa tiež pohybuje vo vode. Pri behu je absolútne zameraný na cieľ a nerozptyľuje sa okolím. Všetky tieto schopnosti sa dajú vynikajúco využiť pri športovej kynológii. Pri prenasledovaní figuranta bandog využíva svoj potenciál na maximum. Razancia je úžasná a v podstate nedáva šancu na únik. Jedná sa o psa, ktorému genetika nadelila snahu chytiť páchateľa za každú cenu. Neodradí ho ani protiútok palicou či streľba. Jeho zákrok je vždy rovnako tvrdý a razantný. Vzhľadom k jeho extrémnemu stisku cítiť jeho zákus aj cez figurantský rukáv. Hovorí sa, že už šteňa bandoga je schopné prehrýznuť hokejový puk. Bandog má vysokú odolnosť voči stresu. Pes sa totiž nikoho a ničoho nebojí, pričom za každých okolností poslúcha príkazy svojho pána. Po práci môže figurant kľudne pristúpiť ku psovi a pohladkať ho, pričom stačí jediný povel aby pes ihneď zmenil svoj postoj. Aj to svedčí o tom, že zo správne vedeného psa skúseným majiteľom vyrastie inteligentný pes vhodný aj ako vynikajúci spoločník. Ide o veľmi vyrovnaného a sebavedomého psa. V prípade, že nie je ohrozený majiteľ bandoga, môže bez problémov pristúpiť k nemu cudzia osoba a pohladkať ho, prípadne sa pohrať do psom. Bandog je skrátka verný priateľ do pohody aj nepohody.